ANTALYA OSB’NİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

ANTALYA OSB’NİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

ANTALYA OSB’NİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Teknopark’ın resmi açılışı, ATSO, Antalya OSB ve Antalya OSB Teknopark Başkanı Ali Bahar ev sahipliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, AK Parti İl Başkanı Ali Çetin, Antalya protokolünün seçkin isimleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Bölge sanayicilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. 

ANTALYA OSB TEKNOPARK BİR BİNADAN İBARET DEĞİLDİR

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Ali Bahar, Antalya OSB Teknopark’ın sadece bir binadan ibaret olmadığını belirterek; “Bu, Antalya'nın ve ülkemizin teknolojik ilerlemenin sınırlarını zorlayan bir merkez olacaktır. Teknoparkımız, 40 bin metrekare alan üzerine kurulu olup, 15 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Ayrıca, 11 bin metrekarelik münhasır tahsis alanı, girişimcilerimiz için özel çalışma ve araştırma alanları sunmaktadır. Yeni açılmış bir teknopark olmasına rağmen, bu ay sonu itibari ile yüzde 70 doluluk oranına ulaşacak olması, bizlerin ne kadar doğru bir yatırıma karar verdiğimizi de göstermektedir. Burada faaliyet gösteren girişimcilerimiz, yazılım, medikal, mekatronik, nanoteknoloji, ilaç, tarım, enerji, elektronik, sağlık, eğitim gibi birçok farklı alanda Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir” dedi. 

SADECE İŞ DÜNYASI İÇİN DEĞİL, TÜM TOPLUM İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇ

Antalya OSB Teknopark’ın yazılım ağırlıklı bir ekosisteme sahip olmadığını vurgulayan Başkan Ali Bahar; “ yoğunlaşmayı hedefliyoruz. Bu, farklı sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerimiz için eşsiz fırsatlar sunacak ve inovasyonun çeşitliliğini teşvik edecektir. Bölgenin bir teknoloji üssüne dönüştürülmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Öncelikle, bu Teknoparklar, inovasyonun ve girişimciliğin doğduğu merkezlerdir. Burada, geleceğin teknolojileri geliştirilecek, yenilikçi fikirler hayata geçirilecek ve genç yeteneklerin büyümesine olanak tanınacaktır. Bu, sadece iş dünyası için değil, tüm toplum için büyük bir kazanç niteliğindedir” ifadelerini kullandı. 

ÖNEMLİ OLANIN ZİHİNLERDEKİ DUVARIN YIKILMASI

Önemli olanın zihinlerdeki duvarın yıkılmasının olduğunun altını çizen Bakan Kacır; "Türkiye ekonomisinin dinamosu bir imalat sanayimiz var. İmalat sanayi ihracatımız 240 milyar doları aştı. Toplam ihracatımız, imalat sanayiinin gücüyle 254 milyar Dolar ile tarihi bir rekor daha kırdı. Ülkemiz, emin adımlarla küresel bir endüstri üssü ve nitelikli yatırımların adresi olmaya devam ediyor. Tabii Türkiye, dünyanın global bir üretim merkezi iken OSB’lerimiz de bu merkezin en kilit aktörleri. OSB’lerimiz Türkiye Yüzyılı vizyonuna ve Milli Teknoloji Hamlemize önemli katkılar sağlayan yapılardan biri. Bu vizyonun mimarı Cumhurbaşkanımızın vurguladığı gibi; yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ekseninde ekonomimizi büyütmekte kararlıyız. Planlı endüstri ve üretimin tüm dünyada takip edilen bir “Türkiye rol modeli” olan bu yapılar sayesinde, imalat sanayiinde büyük bir kalkınma hikayesi oluşturuyoruz” diye konuştu.

"OSB’LERDE BUGÜN 2.5 MİLYON EMEKÇİ ÇALIŞIYOR"

Son 21 yılda organize sanayi bölgeleri sayısını 192’den 355’e çıkardıklarının altını çizen Bakan Kacır, “OSB alanımız 2 katına çıktı, istihdam tamı tamına 6 kat arttı. Bugün OSB’lerimizde 2,5 milyondan fazla emekçimiz ter döküyor, çalışıyor. Bu rakamın tüm tesislerin faal olmasıyla 3,5 milyona ulaşmasını planlıyoruz. Antalya üretim altyapısının kalbi olan Organize Sanayi Bölgesi de; 735 hektarlık alan üzerinde, 340’ın üzerinde sanayi kuruluşu ve yaklaşık 21 bin kişilik istihdamıyla, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri. OSB’de yer alan firmalarımız da; ilaç üretiminden akıllı soğutma cihazlarına, güneş panellerinden elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar katma değerli üretimlerine devam etmekteler. Biz Ar-Ge ve inovasyonu, Endüstri ve Organize Sanayi Bölgelerimizden ayrı görmüyoruz. Üniversitelerimizi de endüstriden, iş hayatından ve girişimcilikten uzakta hayal edemiyoruz. Bunları birbirlerine sıkı sıkıya bağlı yapılar olarak görüyoruz. Sanayi ve üniversite ortaklığını kuvvetlendiren en önemli yapılar olan teknoparklarımız, Türkiye’nin bilgi temelli kalkınmasında çok önemli bir rol oynuyor. Teknoparklarımız; katma değerli üretim ve lider teknoloji girişimleri için uygun altyapı ve ağ oluşturma imkanları sunuyor” diye konuştu. Bakan Kacır, Antalya OSB Teknopark’ın 15 bin metrekare kapalı alan ve atölye olanakları ile kentin katma değerli üretim ve yatırımının yanında üniversite-sanayi-teknoloji işbirliği için önemli bir altyapı sunduğunun altını çizdi.

START-UP’LARI ZİYARET ETTİ

Konuşmaların ardından Antalya OSB Teknopark’ın açılış kurdelesi kesen Bakan Kacır, Başkan Ali Bahar ve protokol üyeleri start-upları ziyaret ederek geliştirdikleri ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi aldı. ANTALYA BİLİM MERKEZİNE 5 AYDA 8 BİN ÖĞRENCİ

ANTALYA BİLİM MERKEZİ'NDE İLK KONFERANS VERİLDİ

ASSİM'DE DRONE TEKNOLOJİSİ KONUŞULACAK

TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEKLERİNİ ANTALYA'YA DAVET ETTİ

MURATPAŞA BELEDİYESİ DRONE PİSTİ KURUYOR

ANTALYA HAYVANSEVER ROBOT NAO'YU KONUŞUYOR

MURATPAŞALI YAŞLILAR DİJİTAL OKUR-YAZAR OLUYOR

KEPEZ STANDI BİLİM MERKEZİNE YOĞUN İLGİ

ANTALYA BİLİM MERKEZİ KONYA BİLİM FESTİVALİ'NDE

MAVİ BAYRAKLI PLAJLARA ÇEVRE DOSTU ENERJİ

KEPEZLİ GENÇLER BİLİMLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR

BAŞKAN BAHAR: “PARAMIZIN İSTİKRARLI BİR SEYİR İZLEMESİNİ İSTİYORUZ”

BAŞKAN TAT; " YAZ SAATİNDE ESKİ SİSTEME DÖNÜLMELİ

Borsa İstanbul’da Gong Sur Tatil Evleri GYO için çaldı

SUR TATİL EVLERİ GYO’NUN HALKA ARZINA BÜYÜK İLGİ

Sur Yapı ‘Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka - Yılın Tüketici Markası’ Seçildi

EMO BAŞKANI TAT'TAN MAAŞ AÇIKLAMASI

SUR YAPI ANTALYA'DA TESLİMLER HIZ KESMİYOR

Trendyol Star Ödülleri’nin Eylül ayı sahipleri belli oldu

SUR YAPI TATİL EVLERİ ANTALYA'DA 4 MEVSİM TATİL

SUR YAPI ANTALYA'DA TESLİMLER TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR